Porady tygodnia

1. Uwaga na fałszywe wiadomości dotyczące zwrotu podatku

Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości ws. zwrotu podatku. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym.

Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości, które trafiają do podatników, a w treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fikcyjnego konta urzędu skarbowego.

Przykład fałszywej wiadomości:

———————————————————————————–

Ministerstwo Finansów zwraca podatki zapłacone w 2021 r.
Twój zwrot podatku w wysokości 375,10 zł.
Proszę odebrać zwrot pieniędzy przed 01.05.2022

Odbierz teraz.

*proszę postępować zgodnie z instrukcjami, abyśmy wiedzieli, gdzie zwrócić podatki z 2021 r.

@ 2022 Ministerstwo Finansów

———————————————————————————–

Wiadomości są próbą wyłudzenia danych. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym.

Resort finansów przestrzega i apeluje o ostrożność.

Źródło: Ministerstwo Finansów

https://inforfk.pl/aktualnosci/8410703,Uwaga-na-falszywe-wiadomosci-dotyczace-zwrotu-podatku.html z dnia 04.05.2022

2. Automatyzacja załatwiania spraw przez KAS

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń jeśli wnioski złożą przez e-US.

Projekt ustawy wprowadza automatyzację załatwiania niektórych spraw obsługiwanych przez KAS przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. System e-Urząd Skarbowy zastąpi dotychczas wykorzystywany przez KAS Portal Podatkowy. Komunikacja za pośrednictwem e-US (w postaci portalu lub aplikacji mobilnej) będzie pod względem prawnym tak samo ważna jak wykonywanie czynności w formie tradycyjnej.

Najważniejsze rozwiązania

e-US wykorzystywany w kontaktach z organami KAS będzie serwisem informacyjno-transakcyjnym dla:

  • podatników,
  • płatników,
  • pełnomocników,
  • komorników sądowych i notariuszy.

e-US zapewni dostęp do informacji związanych z podatkami. Będzie też gwarantować pełną transakcyjność – umożliwi załatwienie w sposób kompleksowy spraw podatkowych online, głównie z zakresu VAT, PIT i CIT.

Osoby korzystające z e-US nie będą ponosić kosztów opłaty skarbowej od wydawanych zaświadczeń. Ograniczone zostaną koszty zagranicznych przekazów pocztowych, dotyczących nadpłat podatku zwracanych podatnikom mieszkającym poza terytorium Polski.

Wprowadzony zostanie również system teleinformatyczny „e-Koncesje”, który pozwoli na elektroniczną obsługę i usprawnienie wydawania koncesji oraz zezwoleń.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych artykułów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Źródło: Ministerstwo Finansów

https://inforfk.pl/aktualnosci/8410689,Automatyzacja-zalatwiania-spraw-przez-KAS.html z dnia 04.05.2022