Porady tygodnia

  1. Za święto 15 sierpnia należy się wolne

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) przypada w tym roku w sobotę. Oznacza to, że pracodawcy muszą wyznaczyć pracownikom, którzy mają taki dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, inny dzień wolny od pracy. Powinni to zrobić w ramach okresu rozliczeniowego, w którym występuje święto 15 sierpnia.

Obowiązek oddania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wynika z tego, że taki dzień jest traktowany jako dzień wolny z tytułu święta. Natomiast pracownikom trzeba jeszcze zapewnić dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracownicy nie korzystają bowiem z dnia wolnego z takiego tytułu, jeżeli święto przypada w sobotę. Nie będą mieli zatem zachowanego przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Dotyczy to przede wszystkim pracowników, którzy mają wyznaczoną sobotę jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Przepisy prawa pracy nie narzucają konkretnego terminu wykorzystania wolnego w zamian za święto przypadające w wolną sobotę, wskazują tylko ramy czasowe, do kiedy trzeba udzielić takiego dnia wolnego. Nie nakazują również, aby cała załoga z tej samej firmy odebrała wolne w tym samym terminie. Decyzję w tym zakresie podejmuje pracodawca. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby poszczególni pracownicy wykorzystywali wolne w różnych terminach.

Wyznaczanie dnia wolnego za święto w sobotę

Pracodawca, wyznaczając pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę, powinien:

Krok 1. Wyznaczyć dzień wolny w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym występuje święto

Wyznaczenie dnia wolnego może nastąpić przed świętem występującym w sobotę lub po tym święcie, byleby nastąpiło w ramach okresu rozliczeniowego, w którym to święto występuje.

PRZYKŁAD

W firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada od 1 lipca do 30 września 2020 r. Pracownicy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Pracodawca powinien im zatem wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia. Pracodawca zaplanował taki dzień wolny w piątek 17 lipca br. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Nie jest dopuszczalne udzielanie dnia wolnego w innym okresie rozliczeniowym, ponieważ czas pracy pracownika rozliczamy w obrębie danego okresu rozliczeniowego.

Krok 2. Pracownikowi za święto w sobotę trzeba wskazać cały dzień wolny

Za święto przypadające w sobotę nie można wyznaczyć pracownikom wolnych kilku dni w łącznym wymiarze 8 godzin. Pracownik musi mieć oddany cały dzień wolny, aby zachować przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy.

PRZYKŁAD

Pracodawca wyznaczył pracownikom pracującym po 8 godzin od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia wolne 31 sierpnia 2020 r. w wymiarze 4 godzin i wolne 1 września br. w wymiarze 4 godzin. Takie postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Pracownicy nie mieli bowiem całego dnia wolnego, tylko 2 dni częściowo wolne.

Krok 3. O wyznaczeniu dnia wolnego trzeba poinformować pracowników w sposób przyjęty w zakładzie pracy

O tym, jaki dzień został wyznaczony jako wolny za święto w sobotę, trzeba poinformować pracowników np. poprzez przekazanie im takiej informacji pocztą elektroniczną lub wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń. Wyznaczenie dnia wolnego za sobotę nie musi natomiast zostać wprowadzone do przepisów wewnątrzzakładowych, np. regulaminu pracy czy układu zbiorowego pracy.

Źródło: https://inforfk.pl/aktualnosci/7779963,Za-swieto-15-sierpnia-nalezy-sie-wolne.html z dnia 27.07.2020 r.

2. Na wizytę w ZUS można umówić się przez internet

Od 23 lipca br. ponownie można elektronicznie zarezerwować wizytę w placówkach ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Na PUE ZUS można zarezerwować wizytę w dowolnie wybranej placówce i wybrać dogodny dla siebie dzień i godzinę planowanej wizyty.

Wystarczy na swoim profilu PUE w „Panelu Ogólnym” wybrać zakładkę „Wizyty”, a następnie „Rezerwacja wizyty”.

Placówki ZUS przyjmują klientów od wtorku do piątku w godzinach 8:00–15:00, a w poniedziałki w godzinach 8:00–18:00.

ZUS zachęca do zakładania profili na PUE ZUS i korzystania z usług elektronicznych.

Konto na PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu, korzystając z Profilu Zaufanego (link do strony zewnętrznej) lub bankowości elektronicznej.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych