Porady tygodnia

  1. Tarcza 2.0. Świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek. Co się zmienia?

Rozszerzona tarcza antykryzysowa to wsparcie dla większej liczby przedsiębiorców i większa ochrona miejsc pracy. Zmiany dotyczą m.in. świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składek ZUS. Na co będą mogli liczyć przedsiębiorcy? Co się zmieni?

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej to szereg zmian, dzięki którym chroniona będzie jeszcze większa grupa przedsiębiorców i więcej miejsc pracy. Dotyczą one m.in. świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS. Co się zmieni?

Świadczenie postojowe. Wsparcie na dłużej

Rozszerzona tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego – nie więcej niż trzykrotnie. Co ważne, Rada Ministrów w drodze rozporządzenia będzie mogła zdecydować o kolejnych wypłatach.

Świadczenie postojowe skierowane jest do wszystkich prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, zarówno prowadzących ją jednoosobowo i zatrudniających pracowników, jak i osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – jeśli spełniają określone warunki. Ponowne przyznanie świadczenia postojowego będzie mogło nastąpić nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty po raz  pierwszy tego świadczenia. Warunek to wykazanie w oświadczeniu, że sytuacja materialna się nie poprawiła.

Firmy działające od niedawna nie zostaną bez pomocy

Do tej pory ze świadczenia postojowego mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. Taki sam termin obowiązywał w przypadku ustalania daty zawarcia umowy cywilnoprawnej. Tarcza 2.0 wprowadza zmianę tego terminu na 1 kwietnia 2020 r.

Z czego to wynika? Istotne pogorszenie warunków prowadzenia działalności dla przedsiębiorców, jak również dla zleceniodawców lub zamawiających zawierających umowy cywilnoprawne, nastąpiło w drugiej połowie marca i w kwietniu, czyli po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i wprowadzeniu zasad bezpieczeństwa polegających na m.in. ograniczeniu lub zamknięciu działalności usługowej i handlowej. Pogorszenie warunków prowadzenia działalności i realizacji umów cywilnoprawnych szczególnie dotknęło nowo rozpoczynające działalność firmy. Teraz również one będą mogły liczyć na wsparcie.

Koniec z limitem przychodów dla przedsiębiorców

Ustawa znosi również warunek osiągnięcia przez przedsiębiorców przychodu poniżej 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie jest to kwota 15 595,74 zł).

Skąd ta zmiana? Wielu przedsiębiorców osiąga przychody powyżej tej kwoty przy jednoczesnych bardzo wysokich kosztach uzyskania przychodów. Bardzo często są to koszty stałe niezależne od osiąganych przychodów i obrotów, które zostały znacznie ograniczone w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczy to szczególnie branż o niskiej marży takich jak handel czy drobne usługi. Mają oni zdecydowanie odmienną sytuację niż osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, dla których koszty uzyskania przychodu są stałe, a w przypadku umów o dzieło korzystne na poziomie 50 proc. uzyskiwanego przychodu. Dlatego też pułap uzyskanego przychodu w przypadku umów cywilnoprawnych pozostawałby bez zmian, czyli poniżej 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Zwolnienie ze składek. Skorzystają nie tylko mikrofirmy

Tarcza antykryzysowa w pierwotnym kształcie zakładała m.in. zwolnienie mikrofirm, które na dzień 29 lutego br. zatrudniały do 9 osób, ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy (marzec–maj). To zarówno składki należne za przedsiębiorcę, jak i za zatrudnionych przez niego pracowników. Również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenie, mogą skorzystać z możliwości zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. rozszerza krąg podmiotów zwolnionych z opłacania składek. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy zatrudniający od 10 do 49 osób podlegających ubezpieczeniom społecznym zostaną zwolnieni z opłacania składek w wysokości  50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych  należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej  złożonej  za dany miesiąc.

Dodatkowo, zwolnieniem ze składek objęci zostaną wszyscy płatnicy składek będących  spółdzielniami socjalnymi – bez względu na liczbę pracowników. Do liczby osób objętych ubezpieczeniami społecznymi, która ogranicza możliwość skorzystania ze zwolnienia ze składki, nie będzie się wliczać pracowników młodocianych.

Zwolnienie także dla nowych firm

Podobnie jak w przypadku postojowego, zmieniony zostaje termin graniczny rejestracji w ZUS – z 1 lutego na 1 kwietnia 2020 r. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 lutego, pomimo że tak samo znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, nie mogli skorzystać ze zwolnienia. Tarcza 2.0 to zmienia.

Równocześnie zachowano prawo do zwolnienia dla płatników składek, którzy złożyli już wnioski zgodnie z obecnie obowiązującymi warunkami i wprowadzono nowe rozwiązania umożliwiające ustalenie liczby ubezpieczonych dla tych płatników, którzy rozpoczęli działalność po 1 lutego, ale przed 1 kwietnia 2020 r. Dla płatników, którzy rozpoczęli działalność pomiędzy 1 lutego a 29 lutego, byłby to termin 31 marca, a dla rozpoczynających działalność pomiędzy 1 marca a 31 marca jest to termin 30 kwietnia 2020 r.

Opłacona składka za marzec? Jest odpowiedź

Jednocześnie dla płatników składek, którzy zostali objęci zwolnieniem (zgłaszających do ubezpieczeń inne osoby), wprowadzono możliwość zwolnienia składki za marzec pomimo jej opłacenia. Płatnicy, nie znając szczegółów nowych rozwiązań, niejednokrotnie kosztem oszczędności zapłacili pierwszą składkę objętą zwolnieniem. To korzystne rozwiązanie.

Stosowanym już od dłuższego czasu rozwiązaniem przez przedsiębiorców – w sytuacji napotkania problemów finansowych – jest też ulga w opłacaniu składek (dzięki tarczy antykryzysowej – bez opłaty prolongacyjnej), odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Proponowana pomoc dotyczy wszystkich płatników składek, w tym opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Tarcza 2.0  wprowadza dodatkowo zwolnienie z opłacania odsetek od należności z tytułu składek należnych za okres przypadający po dniu 31 grudnia 2019 r.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

2. Więcej czasu na przekazanie 1%

Przepisy wprowadzone w Tarczy antykryzysowej przewidują rozwiązania dotyczące przekazywania 1% OPP. W tym roku możemy przekazać 1% podatku składając zeznanie roczne lub PIT-OP do 31 maja, a w przypadku korekty do 30 czerwca. Zeznanie lub PIT-OP można złożyć przez e-PIT, ale również papierowo lub przez e-Deklaracje. Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku otrzymała 1% podatku.

„Zachęcam wszystkich do przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. To bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole w deklaracji lub złożyć krótki dokument (PIT-OP) i pieniądze trafią do organizacji, której chcemy pomóc – wskazuje minister finansów Tadeusz Kościński.

„Może się wydawać, że przekazujemy niewielką kwotę biorąc pod uwagę tylko nasze rozliczenie, jednak w skali całego kraju mówimy już o dużej sumie. W 2004 r. OPP otrzymały od Polaków ponad 10 mln zł. W 2019 r. było to już ponad 870 mln zł. Jestem przekonany, że w tym roku, kwota ta będzie jeszcze większa. To pozytywne i potrzebne działania, zwłaszcza w sytuacji w jakiej się dziś znajdujemy. W tym roku na przekazanie 1 proc. dajemy więcej czasu, a korzystający z e-PIT mają już uzupełnioną informacje o OPP z rozliczenia z poprzedniego roku” – dodaje szef resortu.

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest to dotyczące przekazywania organizacji pożytku publicznego 1% podatku PIT. W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 31 maja (jest to niedziela dlatego termin przesuwa się na poniedziałek 1 czerwca) oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1% na rzecz wybranej OPP.

Osoby, które chcą przekazać 1 % muszą to zaznaczyć w zeznaniu. Jeżeli nie składają zeznania (np. emeryci/renciści) muszą złożyć PIT-OP. Korzystający z e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

Przekazanie 1% poza e-PIT

Jeśli podatnik nie może założyć Profilu Zaufanego i nie może się zalogować do usługi Twój e-PIT przy pomocy danych uwierzytelniających, może złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje podpisując dokument kwotą przychodu z zeznania za rok 2018 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).

Przypominamy

  • Przekazanie 1% podatku dla OPP, jest możliwe tylko o ile podatnik wskaże OPP w swoim PIT albo gdy emeryt/rencista złoży oświadczenie PIT-OP.
  • Wypełnienie PIT-OP polega jedynie na wpisaniu KRS organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1% podatku (nie trzeba go samemu wyliczać).
  • Wysyłka PIT-OP nie oznacza, że emeryci/renciści rozliczają podatek samodzielnie – nadal robi to ZUS.

Na stronie podatki.gov.pl znajduje się szczegółowa instrukcja jak przekazać 1% w usłudze Twój e-PIT oraz najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi – Q&A.

Źródło: www.podatki.gov.pl