Porady tygodnia

1.Zawarcie umowy spółki z o.o. – u notariusza, czy elektronicznie

Zawarcie umowy spółki z o.o. i następnie jej rejestracja przez internet, przez portal S24, faktycznie jest szybsze, tańsze, a często też wygodniejsze. Jednocześnie jednak ten tryb uniemożliwia dokonanie modyfikacji w umowie spółki, a także dokonanie pewnych zapisów właściwych tylko dla umowy zawieranej w tradycyjnej formie, tj. u notariusza.

Szybszy sposób zawarcia umowy spółki i jej rejestracji to niewątpliwe zalety tworzenia spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy. Wypełnienie formularza i wybór odpowiednich wariantów jest stosunkowo prosty, a koszty niskie. Z drugiej strony trzeba się liczyć z brakiem możliwości wniesienia aportów, jak i modyfikowania treści umowy według własnych potrzeb wspólników. Nie ma takich problemów i ograniczeń w przypadku zawarcia umowy spółki w sposób tradycyjny, choć tu należy liczyć się z nieco wyższymi opłatami za rejestrację spółki i za zmiany wpisów, a ponadto z kosztami sporządzenia aktów notarialnych – zarówno w przypadku zawarcia umowy spółki, jak i każdej jej zmiany. Trzeba pamiętać, że taksa notarialna będzie tym wyższa, im wyższa jest wysokość kapitału zakładowego. Przygotowanie bardziej skomplikowanej umowy spółki może się też wiązać z koniecznością skorzystania z profesjonalnej pomocy adwokata lub radcy prawnego, co oznacza dalsze koszty.

Umowa spółki zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy może być zmieniona zarówno przy wykorzystaniu wzorca uchwały w systemie teleinformatycznym, jak i w sposób tradycyjny. Nie ma takiej alternatywy w przypadku umowy zawartej w sposób tradycyjny. Tu zmiana umowy spółki wymaga podjęcia uchwały wspólników i umieszczenia jej w protokole sporządzonym przez notariusza. Umowa taka nie może być zatem modyfikowana w późniejszym czasie w systemie teleinformatycznym.

2.CIT za 2018 r. – jakie deklaracje i załączniki po raz pierwszy

Podatnicy powinni złożyć deklaracje roczne do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku. W przypadku podatników mających kalendarzowy rok podatkowy, ponieważ 31 marca 2019 r. przypada w niedzielę, termin ulega przesunięciu na 1 kwietnia 2019 r. W tym samym terminie złożą deklaracje roczne podatnicy CIT, którzy dokonali zmiany roku podatkowego w taki sposób, że kończy się on z końcem grudnia 2018 r.

W 2019 r. wprowadzono zmiany w deklaracjach CIT. Konieczność wprowadzenia nowych formularzy wynikała z wprowadzenia od początku 2018 r. licznych zmian w ustawie o CIT.

W rozliczeniu rocznym za 2018 r. po raz pierwszy składane będą formularze:

  • CIT/8S i CIT/8SP – w których podatnicy przedstawiają informacje o wysokości dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
  • CIT/MIT – w którym podatnicy płacący minimalnego podatku dochodowego od przychodów z najmu (dzierżawy itp.) budynków wykażą m.in. dane dot. nazwy środka trwałego, jego wartości początkowej (zmiany wartości tego środka mające miejsce w ciągu roku podatkowego) i wysokość przychodów podatnika w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
  • CIT-8AB – zeznanie roczne PGK. W zeznaniu skonsolidowano występujące wcześniej deklaracje CIT-8A i CIT-8B w jednym formularzu.
  • CIT-PGK – załącznik do CIT-8AB, w którym spółki tworzące PGK przedstawiają informacje o wysokości dochodu przez poszczególne spółki tworzące PGK.